Průvodce oddílem pro rodiče

Vítejte!

V této části našeho webu najdete užitečné informace sepsané na míru přesně pro Vás. Připravili jsme si vše, co potřebujete vědět o našem fungování. Pokud si chcete přečíst víc o nás jako o oddílu, naleznete to v sekci “oddíl”.

Každé pondělí se společně v 17:00 sejdeme v naší hanychovské klubovně. Schůzka pak končí v 18:30. Program pro děti je pestrý a nabitý, proto prosíme o dochvilnost. Na schůzky si (pokud není psáno jinak) vždycky nosíme tzv. povinné vybavení, věci, které by správná skautka měla mít s sebou na každé schůzce. 

Blok, psací potřeby, šátek (na zavázání očí), KPZ, míček (třeba tenisák), uzlák, zápisník, mustangy (naše oddílové platidlo) v nepromokavém pouzdře (např. v papírnictví seženete malé fólie, dokonce i na zapínání) a hlavně nezapomenout na každou schůzku PŘEZŮVKY, abychom si do klubovny nenanosili bahno a špínu zvenčí.

Jednou za čtrnáct dní v sobotu nás čeká výlet na zajímavé místo, rozhlednu, vyhlídku, občas zajdeme i do Aquaparku či nějakého muzea. Většinou se chodí do přírody, jednou či dvakrát do roka je městská hra. Jednou za čas pořádáme i vícedenní výpravy, kdy vyrazíme společně na celý víkend, případně část prázdnin(Velikonoce, jarní prázdniny, podzimní prázdniny atd.). Rozpis výprav a akcí najdete na našich stránkách.

Povinné vybavení jako na schůzku (kromě přezůvek), dobré boty (při dobrém počasí stačí tenisky, ale na podzim a v zimě se nám osvědčily pohorky nebo nějaké nepromokavé boty), pláštěnka, jídlo a pití na celý den.

To stejné, co na jednodenní, ale množství jídla dle zadaných instrukcí na pozvánce. Přibalte ještě spacák, karimatku, baterku, nůž a to vše do velkého batohu: krosny (více o batohu a jeho správném výběru se dozvíte níže). Dobře poslouží i velká pláštěnka typu pončo, kterou mají děti na sobě a ještě s ní jde přikrýt i batoh. A další věci, které se dozvíte z pozvánky na výpravu. Nezapomeňte na hotovost, která je vždy zadaná, sloužící na jízdenky a výdaje z výpravy. Je pro nás lepší, když ji budete mít přesně. Pro vyšší komfort vašich dětí jim nedávejte nic zbytečně navíc, co mají s sebou si musí i samy nést.

Chcete-li vědět více o balení batohu, mrkněte na naše video.

Je to asi metr dlouhá šňůra, nebo lépe asi 0,5 cm tlusté lano, které seženete ve sportovních potřebách. Na uzláku si trénujeme vázání uzlů a také najde využití při hrách na výpravách či schůzkách. Pro inspiraci koukněte, jaké uzláky se osvědčily ostatním z družinky.

KPZ neboli “Krabička poslední záchrany” je menší umělohmotná krabička s víčkem, ve které jsou věci, co mohou pomoci v nouzi. Nosí se povinně na schůzky i výpravy. A co do ní?
Jízdenku na MHD, kousek březové kůry na zapálení ohně, sirky se škrtátkem, jehlu, nit, knoflík, zavírací špendlík, náplast, sterilní obvaz, kus provázku cca 1m, kousek svíčky, svinutý drátek, hřebík, malou ořezanou tužku, kousek papíru, dvacetikorunu, kousek křídy, poštovní známku a žiletku. Do víčka od krabičky napište celé jméno dítěte, přezdívku a telefonní kontakt. Pak ho upevněte třeba gumičkou, aby se věci nevysypaly ven.

Může se stát, že dítě onemocní nebo se z nějakého důvodu nemůže zúčastnit výpravy nebo schůzky. V tom případě je potřeba se z této akce omluvit. Pokud to je akce na kterou je potřeba se nahlásit předem, tak dítě omlouvejte pouze je na ni nahlášano. A to roverovi, který je napsaný jako kontaktní osoba na pozvánce, nikomu jinému.

Informace o akcích a novinkách nebo fotky najdete zde na webu, stačí se porozhlédnout :)

Máme i veřejnou skupinu na facebooku, na ni přidáváme informace o aktuálním dění a určitě stojí za to ji omrknout. Najdete nás tam pod názvem 28. oddíl Čtveráci.
https://www.facebook.com/groups/28ctveraci/

Spoustu programu a zábavy najdete na našem YouTube kanále 28ctveráci:
https://www.youtube.com/c/28ctveraci


Nebo také pod stejnojmenný účtem na instagramu:
https://www.instagram.com/28ctveraci/

Pro naše fungování a komfort vašich dětí je důležité mít ten správný batoh. Jezdíme na víkendové výpravy a vše potřebné si musíme nést na vlastních zádech. Batoh proto doporučujeme s polstrovanými zády a bederním pásem. Pozor aby nebyl zbytečně velký a děti ho dokázaly unést (pro představu, roveři mají cca 60 l). Doporučujeme tedy objem kolem 40 max 50 litrů.. Bolest zad způsobená volbou špatného batohu je opravdu nepříjemná, proto prosíme, abyste tento proces neuspěchali. Nechte dítě batoh si vyzkoušet, jestli mu sedí právě na jeho záda, zkusit se s ním ohnout, posadit, skákat. V kvalitním, specializovaném obchodě vám ho i ochotně naplní.

Tipy na co je dobré ještě myslet:

  • Je součástí pláštěnka na krosnu (Bývá ve vlastní kapsičce na spodu nebo vrchu batohu)?
  • Má dostatek menších kapsiček (Pro často používané drobné předměty)?
  • Dá se na straně rozepnout (Výrazně to zjednoduší přístup k věcem i balení)?
  • Kvalitní materiál (Odolný proti odření/roztržení)?
  • Kvalitní švy (Zkontrolujte si zblízka na poutkách, u méně kvalitních batohů to bývá právě to místo, které povolí jako první)?
  • Vnější úchyty (Pro připevnění karimatky,lahve na pití či věcí, které se do krosny už prostě nevešly)?